Şeker Hastasıysanız Çörek Otu Tüketin

ŞEKER HASTASIYSANIZ ÇÖREK OTU TÜKETİN.

Diyabet günümüzde gittikçe artan kronik bir hastalık. Çoğu zaman ilaç tedavisi ve yaşam şekli değişiklikleri ile kontrol altına alınabiliyor. Bunun yanında bazı alternatifler var ki bu sürece ciddi olumlu katkılar sağlayabiliyor. Çörek otu bitkisi de bunlardan biri. Çörek otu binlerce yıldır pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır ve özellikle son elli yılda bu konuda pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır.

İnternete çörek otunun faydaları nedir diye yazdığınızda göreceksiniz ki her derde deva gibi anlatılıyor. Ben sizlere bilimsel çalışmaların ışığında özellikle diyabet hastalığı üzerine faydalarını aktaracağım.

Öncelikle çörek otu tohumu %33-34 karbonhidrat, %16- 19.9 protein, %31-35.5 yağ, %4.5-6.5 lif, %3.7-7 kül, %5-7 nem içermektedir. Çörek otu yağı doymamış yağ asitlerinden zengindir. Tohumlar ayrıca karaciğer tarafından A vitaminine dönüştürülen karoten içerir ve çörek otu tohumları kalsiyum, demir ve potasyum kaynağıdır.

Çörek otu yağının etkisi incelendiğinde, farelerde kan glikozu seviyesini düşüren bir etkisi bulunmuş. Çörek otu yağının kan şekerini düşürücü etkisinin karaciğerdeki metabolik olayların kontrolü sayesindedir. Karbonhidratlar dışındaki besin kaynaklarından karaciğerde glikoz üretilebilir, çörek otu bu mekanizmanın çalışmasını azaltarak kan şekeri dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Böylece Tip 2 diyabette tedavi edici bir ajan olabileceği ortaya konulmuştur. Ayrıca yine günümüzde çok sık karşılaştığımız insülin direnci sendromlu hastalarda çörek otu yağının ek bir tedavi olarak etkili olduğunu gösterilmiştir. İleri tip 2 diyabet hastalarında da oluşan, insülin salgılanmasını indükleyen pankreas B-hücresinde meydana gelen hasarı hafifletebileceğini söyleyebiliriz.

Kalp sağlığı üzerindeki faydalarını da çalışmalarda görebiliyoruz. Yapılan çalışmalarda genel olarak çörek otunun kan yağlarını ve kan şekerini azaltıcı etkileri saptanmıştır. Özellikle çörek otunun trigliserit, LDL-Kolesterol ve total kolesterol düzeyleri üzerine olumlu etkileri saptanırken HDL-Kolesterol düzeyini genel olarak etkilemediği belirlenmiştir.

Belirtmeden geçmeyelim çörek otu yağının bazı bireylerde alerjiye sebep olmaktadır. Dikkat etmekte yarar var.

Doktorunuzun önerdiği tedaviye ek olarak salatalarınıza ve çorbalarınıza çörek otu serperek bu bitkiden fayda sağlayabilirsiniz. Yağını tüketecekseniz nereden aldığınız, nasıl yapıldığı, içine başka bir yağın karıştırılmamış olması ve az miktarda tüketiyor olmanız önemlidir. Çok fazla miktarlarda tüketmek demek çok fayda göreceğiniz anlamına gelmemektedir, 1 tatlı kaşığı ile tüketime başlayabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Etiketler : 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir