Şeker Hastasıymışım, Yeni Öğrendim

Nasıl Beslenmeliyim?

Diyabeti olsun veya olmasın herkesin sağlıklı bir yaşam için yemeleri gereken yiyecekler aslında aynıdır. Sağlıklı beslenme herkes için geçerlidir. Olması gereken vücudun ihtiyacı kadar besin tüketmektir. Ancak şeker hastalığının sebeplerinden en önemlisi kötü beslenmedir. Belki siz de bugüne kadar genelde sağlıklı beslenmek amacı ile değil de karın doyurmak amacı ile canınızın istediğini veya hazır-şekerli  gıdaları sıklıkla yiyordunuz. Artık sağlıklı beslenmeyi öğrenme ve uygulama zamanı geldi.

Sağlıklı beslenmeyi öğrenmeye, sizin için en önemli noktaları alışkanlık edinerek başlayabilirsiniz.

  • Öncelikle kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo almanıza neden olacak yağ ve yağlı yiyecekleri azaltın.
  • Öğün sayınızı kan şekerinize göre ve hayat tarzınıza göre ayarlayın. Bir veya iki öğün yemek yerine günde en azından üç öğün yemeye çalışmak daha iyi bir seçenek olabilir. Öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün almanız da gerekebilir.
  • Alkolden mümkün olabildiğince uzak durun ya da bir uzman yardımıyla içebileceğiniz miktarları öğrenin.

Yukarıda belirtilenler genel önerilerdir. Bununla beraber her diyabetli kan şekerini yönetmeyi öğrenmek zorundadır bu yüzden sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmek için bir diyetisyen ile işbirliği yapmalıdır.

Sınırsızca Yiyebileceğim Yiyecekler Var Mı?

İhtiyacınız olmayan herhangi bir yiyeceği yememeyi öğrenmelisiniz. Sağlıklı beslenmenin anahtarı dengelemektir unutmayın.

Vücudunuz için gerekli olan besinlerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alınması hiperglisemi ve hipoglisemiyi önleyerek, kan şekeri kontrolünü sağlayacaktır. Böylece kan şekerinin kontrol altına alınması da kısa ve uzun dönemde gelişebilecek komplikasyonları önleyecek veya geciktirecektir.

Diyabetik ürünler basit şeker içermeyebilir ancak doymuş yağ içermektedir ve doymuş yağ tüketimini sağlıklı beslenmede kısıtlamak gerekir.  Yağsız sütün içindeki yağ miktarı azdır ancak her “light” ibaresi bulunan ürün gibi kalorisi vardır. Diyet ürünlerinin içinde bulunan un, yağ veya meyve şekeri kan şekeri ve kan yağlarının kontrol altına alınması için uygun olmayabilir. Eğer yediğiniz yiyeceğin tüketilebilir porsiyonunu öğrenirseniz sevdiğiniz birçok yiyeceği hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Şeker hastalığının en önemli tedavisi sağlıklı beslenme ve egzersizdir. Siz de sağlıklı bir beslenme alışkanlıkları edinerek diyabetin getireceği olumsuzluklardan kendinizi koruyabilir, kaliteli bir hayat sürdürebilirsiniz.

Etiketler : 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir